Opus musicum 5/2018
Vážení a milí čtenáři,
druhá polovina letošního roku obsahuje několik významných událostí, které chceme v tomto čísle Opus musicum rozmanitě reflektovat. Je tu samozřejmě ono největší a obecně nespočetněkrát připomínané 100. výročí založení Československa – dnes sice oficiálně existuje Česká a Slovenská republika, ale vzhledem k tomu, že velká část Brna mluví slovensky, vnímám naše soužití (alespoň v jihomoravském regionu) spíše jako československé. V průběhu staletí umění často reagovalo na společenské a politické dění v konkrétní zemi, nebo v celoevropském měřítku. Oslavné kantáty, opery na historické motivy, často se zobrazením politických intrik a činů význačných panovníků, vojevůdců a národních hrdinů – to jsou velmi časté inspirace hudebních opusů napříč dějinami. Dokonce i po roce 2000 vznikaly hudebně dramatické skladby inspirované érou stalinismu v tehdejším Československu – právě o nich pojednává studie Heleny Spurné. Jeden úhel pohledu (zpravidla dominantní) je ten, pod kterým sledujeme a komentujeme vlastní historii my sami. Ovšem velmi zajímavé jsou potom náhledy externích nezaujatých pozorovatelů, jak se o tom můžete přesvědčit v článku Miloše Štědroně – ten vzpomíná na nedávno zesnulého anglického muzikologa Johna Tyrrella, který měl k českému prostředí velmi blízko, naučil se náš jazyk, pobýval v Brně a české dobové dění též komentoval. Kromě výročí založení republiky tu máme jedno jubileum čistě hudební a tím je 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka. Historii vzniku a další život Janáčkova Úvodu k Její pastorkyni podrobně popisuje studie Jiřího Zahrádky. Jakým způsobem je o Janáčkovo dědictví pečováno, přibližuje text Evy Drlíkové a Aleny Němcové, které působily ve vedení Nadace Leoše Janáčka v Brně od roku 1991. Dozvíte se o historii této nadace, jejím poslání a konkrétních podporovaných projektech. Jedním z nich je i mezinárodní hudební festival Janáček Brno 2018, který právě v těchto dnech probíhá. Poslední událostí, kterou zde nemůžeme vynechat, je příchod nového šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese, který podepsal v Brně smlouvu na následující čtyři sezóny. Vše o něm osobně i jeho plánech s filharmonickým orchestrem se dočtete v exkluzivním rozhovoru, který jsme pro vás připravili. V neposlední řadě bych ráda připomněla, že dokončujeme přípravu jubilejního 50. ročníku naší hudební revue Opus musicum, která vychází nepřetržitě od roku 1969 – tímto se k množině letošních výročí připojujeme.
Ať už budete hudbu poslouchat v koncertní síni, v divadle či doma, nebo si o ní budete jen číst, přeji vám za celou redakci krásné zážitky.
Kateřina Hnátová
OBSAH
STUDIE
Chorbuch opavského farního kostela z konce 16. století • Magdalena Dostálová (str. 6)
Franz Schubert pohledem dneška (ke 190. výročí skladatelova úmrtí) • Vojtěch Kyas (str. 19)
Janáčkův Úvod k Její pastorkyni • Jiří Zahrádka (str. 27)
Dokumentární opery o éře stalinismu v Československu aneb Milada Horáková a ti druzí • Helena Spurná (str. 51)
UDÁLOSTI
Čtvrtstoletí nadačního janáčkování • Eva Drlíková, Alena Němcová (str. 72)
John Tyrrell – Years of a Life (1942–2018) • Miloš Štědroň (str. 78)
MORAVSKÁ GALERIE
Inez Tuschnerová: Ozvučený textilní objekt • Andrea Březinová (str. 84)
ROZHOVOR
„Dnešní mladí skladatelé by měli mít šanci slyšet provedení svých děl.“ Rozhovor s Dennisem Russellem Daviesem – novým šéfdirigentem Filharmonie Brno • Kateřina Hnátová (str. 86)
RECENZE
Jan Kouba: Slovník staročeských hymnografů (13.–18. století) • Stanislav Tesař (str. 93)
Pavla Semerádová – Eliška Šedivá: Catalogus collectionis operum artis musicae de monasterii siloensis Catalogus musicae in Bohemia et Moravia cultae. Artis musicae antiquioris catalogorum series. • Lukáš M. Vytlačil (str. 97)
Neuvěřitelný šlendrián. Noticka k recenzi Lukáše M. Vytlačila z Opus musicum, č. 4, s. 96–98 • Vladimír Maňas, Lumír Škvařil, Pavel Žůrek (str. 100)
INFOSERVIS (str. 101)